Korihait jäädyttää Erkki Saariston pelipaidan keskiviikkona

15.04.2014

Korihait jäädyttää Erkki Saariston pelipaidan keskiviikkona

Yksi suomalaisen pääsarjakoripalloilun kaikkien aikojen pistehaista, Erkki Saaristo täytti maaliskuun 27. päivänä 60 vuotta. Kaikkiaan 20 kautta SM-sarjassa pelannut Saaristo heitti vuonna 1992 päättyneellä urallaan tasan kuudessa sadassa liigaottelussa hurjat 9745 pistettä, ollen kaikkien aikojen seitsemänneksi paras pistemies sarjan historiassa. Kotimaisten pelaajien listalla Saaristo sijoittuu neljänneksi, lähimmän aktiivipelaajan ollessa lähes tuhat pistettä perässä.

Vuonna 1971 alkaneella SM-sarja urallaan Saaristo edusti 10 kautta sekä Helsingin NMKY:tä että Uudenkaupungin Urheilijoita, voittaen UU:n paidassa vuoden 1990 Suomen Mestaruuden lisäksi kolme pronssia ja kaksi Suomen Cupin mestaruutta. SM-sarjan lisäksi Saaristo pelasi Suomen maajoukkueessa 133 ottelua, ollen 17. eniten maaotteluita pelannut pelaaja.

Yhden ottelun piste-ennätys liigatasolla Erkki Saaristolla on 40 pistettä vuodelta 1988 ottelussa ToPoa vastaan. Tilastollisesti parhaalla kaudellaan Saaristo heitti ottelua kohden 25,3 pistettä. Vastaavaan pistemäärään ei ole pystynyt yksikään suomalaispelaaja viimeiseen kahteentoista vuoteen.

Pistetehtailun ohella Erkki Saaristo tunnettiin juonikkaana pelinrakentajana, sekä tappavan tarkkana kolmenpisteen heittäjänä. Yhden ottelun ennätyksien ollessa yhdeksän onnistunutta kolmosta sekä kahdeksan koriin johtanutta syöttöä. Lisäksi Saaristo pelasi kausien 1983-92 aikana yhteensä 351 perättäistä ottelua olematta kertaakaan sivussa. Tällä määrällä hän sijoittuu kaikkien aikojen tilastossa kolmannelle sijalle.

Uudenkaupungin Urheilijoissa 10 kautta pelannut ja Korihaissa 2 kautta päävalmentajana toiminut Erkki Saaristo käytti koko peliuransa ajan numeroa 15. Merkkipäivän kunniaksi Korihait on päättänyt jäädyttää seuran edustusjoukkueen numeron 15, josta tulee näin ollen seuran toinen käytöstä poistettu pelipaita.

Pelipaidan jäädyttäminen tapahtuu keskiviikkona 16.4. pelattavan Korihait – Bisons ottelun alkuseremonioiden yhteydessä, alkaen klo 18.30

Erkki Saaristo tuulettaa Pantteri-patsaan kanssa, korisukka kaulalla vuoden 1990 Suomen mestaruuden ratkaisseen finaalin jälkeen.

Erkki Saaristo tuulettaa Pantteri-patsaan kanssa, korisukka kaulalla vuoden 1990 Suomen mestaruuden ratkaisseen finaalin jälkeen.