Korihait vietti junnupäättäjäisiä

7.05.2015

Korihait vietti junnupäättäjäisiä

Korihaiden juniorit viettivät keskiviikkona perinteisiä päättäjäisiään Pohitullissa, tilaisuudessa jossa vedettiin yhteen mennyt kausi ja palkittiin menestyneimmät pelajaat ja taustahenkilöt. Tilaisuuden aluksi Korihaiden toiminnanjohtaja Ville Vuorinen kiitteli valmentajia, joukkueenjohtajia ja vanhempia kauden aikana tehdystä hyvästä ja aktiivisesta työstä. Tämän jälkeen seuran tuore puheenjohtaja Kalle Klotz esittäytyi ja muistutti lähes kolmeasataa kuulijaa yhteistyön merkityksestä seuratyössä.

Korihaiden junnuporukkaa yhteispotretissa (kuva: Arttu Lehtonen)

Korihaiden junnuporukkaa yhteispotretissa (kuva: Arttu Lehtonen)

Korihaiden juniorikausi oli varsin menestyksekäs sekä joukkue että yksilöpuolella. Joukkueista C-tytöt pelasivat seurahistorian ensimmäistä kertaa tyttöjen SM-sarjassa ja A-pojat puolestaan pelasivat valtakunnallisessa ykkösdivarissa, sijoittuen hienosti kolmanneksi. Vanhempien junioreiden ohella nuoremmat joukkueet selvisivät usean joukkueen voimin aluesarjojensa finaaliturnauksiin, joista kotiintuomisina oli tiukkojen taisteluiden tuloksena useita mitaleita. Yksilöpuolella kirkkaimpana tähtenä loisti Elias Valtonen, joka edusti Korihaita ikäluokkansa maajoukkueessa viime kesän Latvian EM-kisoissa ja valittiin vuoden vaihteessa Baltic Sea Cupin MVP-pelaajaksi.

Korihaiden kasvateista Gerald Lee Jr. edusti Suomea syyskuussa Espanjan Bilbaossa järjestetyissä MM-kisoissa, ollen jokaisessa ottelussa Susijengin avausviisikossa. Seurajoukkuetasolla Junnu Lee pelasi alkukauden Romaniassa, josta siirtyi tammikuussa Espanjan pääsarjaan UCAM Murcian riveihin. Korihaiden hopealle sijoittuneessa edustusjoukkueessa pelasi kauden aikana peräti seitsemän omaa kasvattia, joista parhaimmat tehot kasasi Mikael Herbert. Hänen ohellaan joukkueessa palloilivat Jalmari Salaterä, Aleksi Peltonen, Roope Tammi, Jaakko Lahti, Eero Lehtonen ja Valtteri Järvenpää.

Vuoden seuratyöntekijöiksi valittiin edustusjoukkueen ottelutapahtumissa korvaamatonta työtä tekevät Mari Jalava ja Kari Siivonen, jotka saapuvat pelipaikalle aina ensimmäisinä ja poistuvat viimeisten joukossa. Tämän lisäksi he ovat aktiivisesti mukana seuran juniorikoripallotoiminnassa ja luomassa positiivista koripalloperheajattelua. Vuoden valmentajat ja tyttöjuniori löytyivät C-tyttöjen SM-sarjajoukkueesta. Valmentajakaksikko Jukka Järvinen ja Petri Blomberg johtivat joukkonsa määrätietoisen työn tuloksena seurahistorian ensimmäiseen tyttöjen SM-sarjapaikkaan. Tämän lisäksi molemmat toimivat myös mikropoikien valmentajina. C-tyttöjoukkueen henkinen johtaja ja kapteeni Adeliina Nikula valittiin puolestaan vuoden tyttöjunioriksi. Adeliina on joukkuepelaaja isolla J:llä, jonka lisäksi hän saa esimerkillään joukkueensa harjoittelemaan paremmin, ollen myös joukkueensa tärkein pelaaja. Vuoden junioriksi valittiin Elias Valtonen, joka johti joukkueensa A-poikien divarikolmoseksi, ollen sarjan levypallokuningas ja tehokkain pelaaja. Elias pelasi myös merkittävässä roolissa Korihaiden edustusjoukkueessa ja ikäluokkansa maajoukkueessa. Elias Valtonen pokkasi myös A-junioreiden parhaalle vapaaheittäjällä luovutettavan Harrin maljan.

Jokaisen juniorijoukkueen edustaja kertoi tilaisuudessa joukkueensa kauden kuulumiset, jonka lisäksi palkittiin joukkueen MVP ja kehittynein pelaaja. Juniorijoukkueidensa kehittyneimpinä palkittiin Anni Hotanen, Jesperi Sjöberg, Viljami Arvonen, Julia Saarinen, Mea Toivonen, Patrik Laaksonen, Akseli Arvonen, Emmi Blomberg, Eetu Mattila, Viljo Ruoranen ja Teemu Vesterinen. MVP-pystit pokkasivat puolestaan Essi Isotahdon, Juuso Vesterinen, Saku Järvinen, Iida Pohjalainen, Senja Toivonen, Aamos Nikula, Mauno Palola, Iiris Kuusjärvi, Eemil Wahlbäck, Roope Viinikkala ja Elias Valtonen. Koripalloleikkikoululaiset ja koripallokerholaiset puolestaan saivat jokainen pienen palkinnon kauden uurastuksestaan ja tilaisuus päätettiin perinteisesti ryhmäkuvan jälkeen mehu ja munkkitarjoilulla.

Mikael Herberti ojentaa vuoden seuratyöntekijöille ansaittua palkintoa (kuva Arttu Lehtonen)

Vuoden seuratyöntekijöinä palkittiin Mari Jalava ja Kari Siivonen, palkinnon ojentaa Mikael Herbert (kuva: Arttu Lehtonen)

Tyttöjen koriskerholaiset saivat mitalit kaulaansa (kuva Arttu Lehtonen)

Tyttöjen koriskerholaiset saivat mitalit kaulaansa (kuva: Arttu Lehtonen)