Viikkokatsaus – viikko 43

27.10.2014

Viikkokatsaus – viikko 43

Viikkokatsaus LOGO

Koripalloviikolla 43 pelattiin seitsemän eri Korihait-joukkueen voimin yhteensä yhdeksän ottelua ja yksi harjoitusottelu. Viikosta jäi historian kirjoihin seitsemän voittoa ja kolme tappiota. Viikko 44 puolestaan tuo tullessaan kuuden eri Korihait-joukkueen yhteensä yhdeksän pelattavaa ottelua. Otteluista neljä pelataan kotona Uudessakaupungissa.

EDUSTUSJOUKKUE

edustuksen pelaajakuvat vierekkäin (ruutiainen puuttuu)

pelatut ottelut
torstaina 23.10.2014 Korihait vs Tampereen Pyrintö II 80-66                    Ottelun raportti / Ottelun tilastot

seuraava ottelu
keskiviikkona 29.10.2014 18.30 Porvoon Tarmo vs Korihait                     Otteluennakko

 

OPERAATIO KORIPALLOPERHE – Laitetaan hyvä kiertämään

 

Kausijulkaisu 2014-2015

Korihaiden kausijulkaisu on parhaillaan työn alla ja saatetaan valmiiksi vielä tämän vuoden puolella. Ahkerat toimihenkilöt ovat suorittaneet aktiivista varainhankintaa julkaisun aikaansaamiseksi ja haluammekin kiittää kaikkia kausijulkaisuun osallistuneita yhteistyökumppaneita tuestanne. Kausijulkaisun tuotto menee kokonaisuudessaan Korihaiden juniorikoripallon hyväksi.

Korihai-kasvatit tasapainottelevat koripallon ja muun elämän välillä taidokkaasti

Junioreiden Euroliigaa pelaavassa West Coast All-Stars -joukkueessa Korihait on näkyvästi edustettuna, kun sen riveissä komeilevat A-poikien Valtteri Järvenpää, Eero Lehtonen ja Akseli Mäkelä.

Lue poikien mietteitä WCAS-turnauksesta ja vast’ikään alkaneesta A-poikien kaudesta täältä.

 

Huomio junnuvanhemmat ja muut fanit!

Viestintäkoordinaattori haluaa aktivoida junioripelaajien vanhemmat ja seuran muut fanit osallistumaan viikkokatsauksen sisällön monipuolistamiseen.

Oletko paikalla otteluissamme? Otatko valokuvia? Osallistu nyt viestinnän tehostamistalkoisiin ja auta pitämään Korihai-viestimet ajantasalla. Viestintäkoordinaattori Nanna Rannikko ottaa mielellään vastaan joukkueiden ja pelaajien kuulumisia, otteluiden lopputuloksia paikanpäältä ja valokuvia pelaajista/otteluista.

Lyhyitä tai pitkiä juttuja, kuvia älypuhelimella tai järjestelmäkameralla – kaikki kelpaa! Lähetä informaatiota ja kuvia osoitteeseen nanna.rannikko@korihait.fi ja osallistut viikkokatsauksen tekemiseen. Lisääthän viestiin nimesi, jotta kuviin voidaan merkitä kuvaajan nimi.

Hanki Korihailta liput Bisonsin VTB-otteluun ja tuet uusikaupunkilaista juniorikoripalloa

Korihait on yhteistyössä Loimaan Bisonsin kanssa, kun Bisons järjestää tempausta Varsinais-Suomen koripalloseuroille!

Bisons kutsuu teidät katsomaan VTB United Liigan ottelua Loimaa Bisons vs Pietarin Zenit Turun HK-Areenalle 7.12.2014 klo 16.00. Yhden lipun hinta on vain 10 €.

Lippuja voi ostaa Korihaiden kautta, jolloin lipuista saatava tuotto käytetään Korihaiden juniorikoripallon hyväksi.

Lippujen varaaminen tapahtuu lähettämällä sähköpostia osoitteeseen nanna.rannikko@korihait.fi tai soittamalla Nannalle numeroon 045-6732400. Ilmoittakaa lippujen ostaja ja ostettavien lippujen määrä.

Liput voi noutaa/maksaa Korihaiden toimistolta tai edustusjoukkueen kotiotteluista, kun liput ovat saapuneet meille. Tiedotamme asiasta erikseen heti lippujen saavuttua. Maksu tapahtuu käteisellä.

Bisonsin tiedotteen aiheesta voit lukea täältä.

 

Rekisteröidy kartuttamaan TOK Seurabonusta juniorikoripallon hyväksi

S-etukorttiKorihait tekee laajamuotoista yhteistyötä Turun Osuuskaupan kanssa ja yhtenä yhteistyömuotona on TOK Seurabonus.

TOK Seurabonus on Turun Osuuskaupan oma lasten ja nuorten urheilutoiminnan tukemiseen tarkoitettu bonusjärjestelmä. TOK maksaa yhteistyöseurojen junioritoiminnalle viiden prosentin lisäbonuksen niiden asiakasomistajaperheiden ostojen perusteella, joiden lapset ovat mukana junioritoiminnassa ja jotka ovat ilmoittautuneet mukaan Seurabonus-järjestelmään.

Asiakasomistajat saavat tietysti omat Bonuksensa edelleen tuttuun tapaan kerran kuukaudessa omalle S-tililleen. Seurabonus ei siis vaikuta asiakasomistajien omiin bonuksiin millään tavalla.

Rekisteröitymällä Seurabonusjärjestelmään kaikki perheenne ostokset kartuttavat Korihaiden juniorikoripallon Seurabonusta, joka maksetaan ja käytetään ainoastaan juniorikoripallon hyväksi.

Tervetuloa mukaan TOK Seurabonus -järjestelmään ja tukemaan lapsesi urheiluharrastusta!

Rekisteröidy Seurabonusjärjestelmään TÄÄLTÄ.

 

UU-Korihait ry:n sääntömääräinen vuosikokous

UU-Korihait ry:n johtokunta kutsuu kaikki seuran täysi-ikäiset jäsenet sääntömääräiseen vuosikokoukseen (syyskokous) VPK:n talolle (Ylinenkatu 26) keskiviikkona 5.11.2014 klo 19.00. Esillä ovat sääntöjen mukaiset asiat. Tilaisuudessa on kahvitarjoilu.

 

A-POJAT

Korihaiden A-pojat aloittivat kautensa valtakunnallisessa 1.divisioonassa vierasottelulla Jyväskylässä, kun Kypärämäen koululla vastaan asettui HoNsU I.

Tulevana lauantaina joukkue pelaa kauden ensimmäisen kotiottelunsa Pohitullissa kun joukkue saa vieraakseen Järvenpään Koripalloseuran. Otteluun on vapaa pääsy, tule kannustamaan Korihait voittoon!

pelattu ottelu
lauantaina 25.10.2014      HoNsU I vs Korihait      94-77

seuraava ottelu
lauantaina 01.11.2014 klo 14.00 @Pohitulli Korihait vs JKS

 

B-POJAT

B-poikien kauden ensimmäisen kotiottelun tulostaululle kirjattiin lukemat 63-53, kun Korihait kohtasivat LoKoKo:n lauantaina Pohitullissa.

pelattu ottelu
sunnuntaina 26.10.2014      Korihait vs LoKoKo      62-53

seuraava ottelu
lauantaina 8.11.2014 klo 11.30 @Maijamäen liikuntahalli NaKo vs Korihait

 

C-POJAT

C-poikien kausi jatkuu tulevana sunnuntaina Hovirinnan koululla, kun joukkue matkaa Ura Basketin vieraaksi Kaarinaan.

seuraavat ottelut
su 2.11.2014 klo 12.00, Korihait vs Ura Basket 02
su 2.11.2014 klo 16.30, Ura Basket 01 vs Korihait

 

C-TYTÖT

C-tyttöjen kausi jatkuu tulevana sunnuntaina Hervannan ammattioppilaitoksessa pelattavan turnauksen merkeissä.

seuraavat ottelut
su 2.11.2014 klo 10.00, Hervannan ammattioppilaitos Korihait vs Tampereen Pyrintö
su 2.11.2014 klo 14.30, Hervannan ammattioppilaitos Korihait vs RaPy Keltainen

 

MINIPOJAT

Minipojat 03 pelasivat kotiturnauksen Hakametsän koululla sunnuntaina 26.10.2014, kun vastaan asettui ensin Ura Basket ja sitten Turun NMKY White. Minipoikien seuraava ottelu on jo tiistaina, kun Minipojat 04 saa vastaansa Naantalin Koripalloilijat. Ottelu pelataan Hakametsän koululla klo 18.30 alkaen.

pelatut ottelut
sunnuntaina 26.10.2014      Ura Basket vs Korihait P03      16-59
sunnuntaina 26.10.2014      Korihait P03 vs Turun NMKY White      52-70

seuraavat ottelut
tiistaina 28.10.2014 klo 18.30 @ Hakametsän koulu Korihait P04 vs NaKo

lauantaina 22.11.2014 klo 11.30 @ Pälkäneen yhteiskoulu Korihait P03 vs Pyrintö 03
lauantaina 22.11.2014 klo 15.30 @ Pälkäneen yhteiskoulu Pälkäneen Luja-Lukko Lakers vs Korihait P03

 

MINITYTÖT

Minitytöt kukistivat Riennon 04 –joukkueen Turussa pelatussa harjoitusottelussa viime lauantaina. Ottelu päättyi lukemiin 18-44 (16-17). Harjoitusotteluun osallistui yhdeksän minityttöä, joista seitsemän onnistui tekemään pisteitä. Menestyksekäs harjoitusottelu tietänee positiivista jatkoa valmentaja Timo Korpijärven luotsaamalle minityttö-joukkueelle. Minityttöjen seuraavat varsinaiset ottelut pelataan Perniön liikuntahallilla pidettävässä turnauksessa 16.11.2014.

pelatut ottelut
harjoituspeli: lauantaina 25.10.2014      Riento 04 vs Korihait 03/04      18-44 (16-17)

seuraavat ottelut
sunnuntaina 16.11.2014 klo 13.00, Perniön liikuntahalli Kaaron Roima vs Korihait
sunnuntaina 16.11.2014 klo 15.30, Perniön liikuntahalli Korihait vs PeU-Basket

 

MIKROPOJAT 05

Mikropoikien kausi alkoi lauantaina turnauksella Luolavuoren koulussa, Turussa. Pojat saivat vastaansa ensin Kangasalan urheilijat ja sitten Turun NMKY:n. Molemmista koitoksista tilastoihin kirjattiin selkeä voitto. Kausi jatkuu kotiturnauksella Hakametsän koululla lauantaina 1.11.2014.

pelatut ottelut
lauantaina 25.10.2014      Kangasalan Urheilijat vs Korihait      20-64
lauantaina 25.10.2014      Korihait vs TuNMKY      90-04

seuraavat ottelut
lauantaina 1.11.2014 klo 10.00 @Hakametsän koulu Korihait vs Tampereen Pyrintö Heat
lauantaina 1.11.2014 klo 15.00 @Hakametsän koulu Raholan Pyrkivä vs Korihait

 

MIKROPOJAT 06

Mikropojat vierailivat sunnuntaina Somerolla ensimmäisten sarjapeliensä merkeissä, kun vastaan asettuivat ensin Ura Basket ja sitten Arska-Basket. Turnauksesta kotiinviemisiksi uuden kokemuksen lisäksi tuli yksi voitto ja yksi tappio. Joukkueen sarjapelihistorian ensimmäisen korin teki Eemeli Sappinen.

-Ensimmäinen peli hävittiin Kaarinan Ura:lle 36 – 24. Peli oli tasaista vääntöä alusta loppuun, mutta lopussa meidän puolustuspää nukahti muutaman kerran liikaa ja antoivat huonoja syöttöjä. Tällöin vastustaja pääsi tekemään muutaman helpon korin. Tämä peli oli ensimmäinen sarjapeli pojilla ja se taisi näkyä vähän pelin aikana. Heittotarkuuskin oli Uran joukkueella parempi, koostaa joukkueenjohtaja Hannu Hyyryläinen.

-Toinen peli Arska-Basket:ia vastaan oli taas paljon helpompi ja tätä peliä johdettiin välillä melkein 20 pisteen erolla. Lopussa pojat alkovat liikaa tuijottaa tulostaulua ja vastustaja pääsi jo 6 pisteen päähän. Onneksi pojat pelasivat pelin kunnolla loppuun Masin otettua aikalisän ja heräteltyä pojat takaisin peliin. Lopputulos oli 42 – 32 Korihaitten hyväksi, kertoo Hyyryläinen toisen pelin tunnelmista.

-Kaiken kaikkiaan hienot pelit ottaen huomioon että nämä olivat poikien ensimmäiset ”oikeat” sarjapelit. Peliaikaa tuli kaikilla ja onnistumisia hyvin koko porukalle. Puolustus näytti ajoittain jo kokeneiden pelimiesten tekemiseltä, koosti turnaukseen tyytyväinen valmentaja Masi Hyvönen.

pelatut ottelut
sunnuntaina 26.10.2014      Ura Basket vs Korihait      36-24
sunnuntaina 26.10.2014      Korihait vs Arska-Basket      42-32

seuraavat ottelut
lauantaina 15.11.2014 klo 10.30 @Piispanlähteen yläkoulu Korihait vs Ura 06/07
lauantaina 15.11.2014 klo 12.15 @Piispanlähteen yläkoulu Arska-Basket vs Korihait