Viikkokatsaus – viikko 48

1.12.2014

Viikkokatsaus – viikko 48

Viikkokatsaus LOGO

Koripalloviikolla 48 pelattiin seitsemän eri Korihait-joukkueen voimin yhteensä kymmenen ottelua. Viikosta jäi historian kirjoihin kahdeksan voittoa ja kaksi tappiota. Viikko 49 puolestaan tuo tullessaan kolmen eri Korihait-joukkueen yhteensä kolme pelattavaa ottelua. Otteluista yksi pelataan kotona Uudessakaupungissa.

EDUSTUSJOUKKUE

pelatut ottelut
pe 28.11.2014 Korihait vs Oulun NMKY 112-88          Raportti / Tilastot
su 30.11.2014 JKS Basket vs Korihait 68-75          Raportti / Tilastot

Korihait kohtasi perjantai-iltana kotiluolassaan sarjakakkosen Oulun NMKY:n. Positiivinen energia vallitsi ottelutapahtuman yllä jo heti alussa, kun Korihait Mikropojat 05 -joukkue saatteli edustusjoukkueen pelaajat kotikentälleen (kuva: Arttu Lehtonen). Ravintola Kirstan isännöimässä ottelussa katsomossa hurrasi lähes 800 Korihait-fania. Kolmannen neljänneksen päätyttyä katsomoon heitettävät Kirsta-frisbeet sisälsivät tavallista enemmän yllätyksiä vastaanottajilleen ja frisbeet ilmoille paiskasivat ottelussa kutsuvieraina olleet Turun ammattikorkeakoulun jenkkifutisjoukkue, TUAS Tornadoesin jäsenet (kuvat: Arttu Lehtonen).

 
 Ennakkoon pelistä saattoi odotella tasaista vääntöä, mutta Korihait osoitti alusta lähtien olevansa vierasjoukkuetta edellä. Ottelun viimeinen niitti tapahtui kolmannella jaksolla, jonka Korihait vei murskaavasti luvuin 40-15 ja lopulta koko ottelun selvästi 112 – 88 (55-41). Voitonjuhlat pidettiin Kirstan pizzabuffetin äärellä, jossa koko joukkue oli paikalla ja sekä päävalmentaja, että useat pelaajat joutuivat Jukitsun piinapenkkiin. 
Sunnuntai-iltapäiväksi Korihait matkasi Järvenpäähän, jossa se kohtasi vahvana kotijoukkueena tunnetun JKS Basketin. JKS oli ennen Korihaiden kohtaamista rökittänyt kotikentällään kärkijoukkueista Oulun ja Nokian, joten helppoa iltapuhdetta ei Korihaillekaan ollut tiedossa. Ottelusta tuli lopulta juuri pelätyn vaikea, mutta neljännessä erässä tapahtunut nykäisy siivitti Korihait lopulta seitsemän pisteen voittoon lukemin 68 – 75 (37-36). 
Edustusjoukkue viettää kuluvalla viikolla ansaittua pelitaukoa keskittyen hiomaan yksityiskohtia yhä paremmaksi ja nauttimaan syyskauden toisesta vapaaviikonlopustaan. Ottelut jatkuvat taas ensiviikolla 12. joulukuuta, jolloin Korihait matkaavat Tampereelle Pyrintö II:n vieraaksi. Seuraavan kerran Pohitullissa pelataan sunnuntaina 14.12. klo 17.00, jolloin vastaan asettuu Porvoon Tarmo.

OPERAATIO KORIPALLOPERHE – Laitetaan hyvä kiertämään

Alueiden kevään sarjoihin ilmoittautuminen on käynnissä
Alueiden kevään sarjoihin ilmoittautuminen on käynnissä uusille joukkueille. Ilmoittautumiset tulee tehdä Baskethotelliin 7.12.2014 mennessä. Vain kokonaan uudet joukkueet ilmoittautuvat sarjaan Baskethotellin kautta. Mikäli joukkue haluaa vaihtaa divisioonaa, tarkista kenttäpäälliköiltä aluekohtaiset ohjeet.

Tiedote ja ilmoittautumislinkki Suomen Koripalloliiton nettisivulla.

Korihait Junnukorikselle oma Facebook-fanisivu
Junnukoris sai oman Facebook-sivunsa perjantaina 21.11. Fanisivun tavoitteena on jakaa tietoa seuran junioriryhmien harjoitus- ja kilpailutoiminnasta sekä muista tapahtumista. Sivulla tiedotetaan myös seuran yhteisistä asioista. Kuvakansioihin on tarkoitus kerätä mahdollisiman paljon kuvia jokaisesta joukkueesta ja junioritapahtumasta kauden varrelta.

Junnukoriksen fanisivut ovat herättäneet jo paljon positiivista huomiota ja sivu on kerännyt kymmenessä päivässä jo lähes sata tykkääjää. Jos et ole vielä käynyt tykkäämässä fanisivusta, tee se NYT!

Korihaiden VTB-matka Bisons-otteluun
VTB United Liigan ottelu Loimaan Bisons vs Pietarin Zenit pelataan Turun HK Areenalla 7.12.2014 klo 16.00. Korihait on myynyt haluttuja lippuja nopeaan tahtiin, keräten rahaa seuran juniorikoritoiminnan hyväksi.

Korihait järjestää sunnuntaina yhteiskuljetusmahdollisuuden Uusikaupunki-Turku-Uusikaupunki.
Kuljetus lähtee Korihaiden toimistolta, osoitteesta Vuorikatu 11, su klo 13.30. Kuljetukseen ilmoittautuneita pyydetään tulemaan paikalle ajoissa. Paluu HK Areenalta Uuteenkaupunkiin ottelun päätyttyä.

Muutamia lippuja on jälleen vapautunut myyntiin ja yhteiskuljetukseenkin vielä mahtuu.
Matsilippu 10€ / Bussimatka 10€

Varaukset ja yhteiskuljetusilmoittautumiset Nannalle nanna.rannikko@korihait.fi / 045 673 2400
Varatut liput voi käydä noutamassa/maksamassa Korihaiden toimistolla (Vuorikatu 11, UKI)

Hanki Korihait-fanituotteet pukinkonttiin nyt

Korihait seinäkalenteri 2015 – hanki omasi nyt ja tuet Korihait junioritoimintaa

Lisätietoa kalenterista täältä.

*

Korihait fanituotteet tilattavissa nyt

Fanituotekauppaan tästä.

A-POJAT

pelatut ottelut
la 29.11.2014 Helsingin NMKY 2 vs Korihait A-pojat 89-87          Tilastot

Korihait A-pojat matkasivat Malmin Palloiluhalliin Helsingin NMKY 2:n vieraaksi. Ottelu oli kokonaisuutena varsin tasainen ja johtoasema vaihtui monta kertaa. Helsinki hallitsi ensimmäistä jaksoa, mutta Korihait nousivat niskanpäälle pian toisen jakson alettua. Kolmannen jakson alussa Korihait piti pintansa, vaikka Helsinki kavensikin eroa, mutta jaksojen vaihteessa tilanne oli jo tasan ja viimeisellä jaksolla Helsinki kiri edelle. Taistelusta huolimatta Korihait ei enää ennättänyt kaventaa tilannetta riittävästi ja Helsinki vei voiton lukemin 89-87. Ottelun suorituksista mainittakoon koko ottelun piste- ja levypallokuningas Elias Valtonen (29/11), lähes koko ottelun ajan tehokkaasti puurtanut Valtteri Järvenpää kahdeksalla syötöllään ja viisi kuudesta kolmosestaan pussittanut Teemu Vesterinen.

A-poikien kausi jatkuu tulevana lauantaina kotiottelulla Pohitullissa, johon Korihaiden vieraaksi saapuu kahdella voitollaan ja neljällä tappiollaan sarjataulukon seitsemäntenä oleva Espoo Basket Team. Itsenäisyyspäivän ottelu alkaa klo 18.00. Otteluun on vapaa pääsy.

seuraavat ottelut
la 6.12.2014 klo 18.00 Korihait A-pojat vs Espoo Basket Team @Pohitulli

B-POJAT

pelatut ottelut
su 30.11.2014 Korihait B-pojat vs Salon Vilpas 61-57

B-pojat lähtivät syyskauden kuudenteen koitokseensa kahden perättäisen tappion rasittamana. Ottelu oli alusta saakka kovin tasainen ja salolaiset pääsivät niskanpäälle useassa kohdassa. Sinnikäs Korihait-joukkue jaksoi kuitenkin taistella urheasti läpi ottelun ja pitivät päänsä pystyssä tiukoista pelitilanteista huolimatta. Tilanne oli tasan useassa kohdassa pelin aikana, mutta viimehetkillä pussitetut korit takasivat joukkueelle taistelulleen riemullisen ja voitokkaan lopun. Tulostaululla ottelun päätteeksi oli lukemat 62-57. Jännittävä taistelu yllytti joulumarkkinoilta tiensä Pohitulliin löytänyttä yleisöä, joka kovaäänisesti kannusti kotijoukkuettaan koko ottelun ajan.

Korihait B-pojilla on syyskautta jäljellä kahden ottalun verran. Seuraava ottelu pelataan Kaarinassa Hovirinnan koululla tulevana perjantaina. Syyskausi päättyy joukkueen osalta torstaina 11.12. pelattavassa kotiotteluissa, johon kaikki Korihait-fanit ovat jälleen tervetulleita kannustamaan kotijoukkueensa voittoon.

seuraavat ottelut
pe 5.12.2014 klo 19.00 Ura Basket vs Korihait B-pojat @Hovirinnan koulu

C-POJAT

pelatut ottelut
su 30.11.2014 Korihait C-pojat vs Lieto-Koris 66-44
su 30.11.2014 NAKO vs Korihait C-pojat 55-92

Sunnuntaina Korihait C-pojat vierailivat Naantalissa Maijamäen liikuntahallissa, jossa joukkue otteli ensin Lieto-Korista ja sitten Naantalin Koripalloilijoita vastaan. Lieto-Koris kaatui lukemin 66-44 ja NAKO voitettiin luvuin 55-92. Turnauksessa kuvia oli olittamassa Mari Jalava. C-pojat ovat pelanneet läntisen alueen II divisioonan A-lohkossa syyskaudella yhteensä kahdeksan ottelua, joista joukkue on voittanut kuusi. Syyskaudesta on jäljellä enää yksi ottelu, joka pelataan tulevana torstaina Raisiossa Friisilän koulussa. Torstaina vastaan asettuu Raision Palloseura.

seuraavat ottelut
to 4.12.2014 klo 19.00 RaiPS vs Korihait C-pojat @Friisilän koulu (Raisio)

C-TYTÖT

pelatut ottelut
ma 24.11.2014 Forssa Basket Valkoinen vs Korihait C-tytöt 74-60

Korihait-historiaa tehneet C-tytöt kohtasivat syyskauden SM-karsintojen viimeisessä ottelussa Forssa Basket Valkoisen. Molemmat joukkueet olivat ennen kohtaamistaan Tölön koululla keränneet yhtä monta voittoa. Taistelutahdostaan tunnetut tyttöhait joutuivat kuitenkin taipumaan forssalaisille ja ottelu päättyi Korihaiden tappioon lukemin 47-60. Tappio tuskin jäi kuitenkaan kirvelemään, sillä energinen Korihait-joukkue suuntaa katseensa tulevaan SM-sarjaansa, joka tuo mukanaan varmasti monenlaisia uusia kokemuksia ja haasteita. C-tytöt aloittavat SM-sarjakautensa pian vuodenvaihteen jälkeen.

MINIPOJAT 03

pelatut ottelut
la 29.11.2014 Korihait P03 vs Vilpas 04 Red 61-42
la 29.11.2014 Vilpas -03/04 vs Korihait P03 56-71

Minipojat viettivät lauantaita Myllyhaan koulussa. Ensimmäisessä pelissä joukkue sai vastaansa Vilpas 04 Red –joukkueen. Ottelu päättyi Korihaiden voittoon lukemin 61-42. Päivän toisessa ottelussa vastaan asettui toinen salolaisjoukkue Vilpas -03/04, joka sekin kaatui voitokkain lukemin 56-71. Syyskautta on jäljellä enää yhden turnauksen verran. Minipojat 03 päättää syyskautensa Moision koululla 14. joulukuuta.

MIKROPOJAT 05

pelatut ottelut
su 30.11.2014 Korihait P05 vs FoKoPo 82-26

Mikropojat kohtasivat FoKoPo:n kotikentällään Hakametsän koululla sunnuntaina. Ottelu oli joukkueelle syyskauden viimeinen ja forssalaiset kaatuivat murskalukemin 82-26. Mikropojat aloittivat syyskautensa 25. lokakuuta läntisen alueen 05-syntyneiden II divisioonassa. Joukkue on pelannut seitsemän ottelua, jotka ovat kaikki päättyneet huikeisiin voittolukemiin. Suurin piste-ero saatiin aikaiseksi Turussa, Luolavuoren koululla kauden toisessa ottelussa, jossa TuNMKY mikropojat 05-06 –joukkue jäi Korihaiden jalkoihin lukemin 90-04. Nämä murskavoittoja toisensa jälkeen ottaneet hainpoikaset jatkavat pelaamistaan vuoden 2015 puolella, jolloin joukkue lähtee hakemaan kovempia pelejä I divisioonasta. Syyskauden viimeistä ottelua Hakametsän koululla kuvasi Arttu Lehtonen.

Nanna Rannikko