Bo Zeigler täydentää Korihaiden ulkomaalaisnelikon, Jaakko Lahti harjoitusrinkiin

14.09.2020

Bo Zeigler täydentää Korihaiden ulkomaalaisnelikon, Jaakko Lahti harjoitusrinkiin

Korisliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on kiinnittänyt neljännen ulkomaalaispelaajan tulevan kauden joukkueeseen, kun laituri Byron ”Bo” Zeigler kirjoitti pelaajasopimuksen seuran kanssa. Bo Zeigler on Korihaissa pelaavan Trey Zeiglerin serkku. Lisäksi Korihait-kasvatti Jaakko Lahti liittyy edustusjoukkueen harjoitusrinkiin. 

Bo Zeigler. Kuva: Stephen Wright/BBL

198-senttinen Zeigler, 25, aloittaa Uudessakaupungissa kolmannen ammattilaiskautensa. Detroitista kotoisin oleva Zeigler pelasi yliopistokoripalloa kahdessa opinahjossa. Kaudet 2013-17 vierähtivät South Floridan yliopistossa ja viimeinen yliopistokausi 2017-18 George Washingtonin yliopistossa. Viimeisellä kaudellaan Zeigler pelasi 32 ottelua ja kirjoitti tehoikseen keskimäärin 7,4 pistettä, 3,0 levypalloa ja 1,1 torjuntaa. 

Ensimmäisen ammattilaiskautensa Zeigler vietti Isossa-Britanniassa tehden Glasgowssa 34 ottelussa keskimäärin 10,2 pistettä, 4,8 levypalloa ja 1,8 syöttöä. Viime kaudella Zeigler pelasi Norjassa. 

Energinen Zeigler tunnetaan pelikentillä vahvana puolustuspään pelaajana, jonka tehtävänä on ollut vastustajajoukkueiden parhaiden pelaajien pysäyttäminen. Toinen ominaisuus, mistä Zeigler tunnetaan, on ponnistusvoima, jonka korkeudeksi on aikoinaan mitattu 104 senttimetriä. 

Korihaiden päävalmentaja Jarno Nikula halusi neljänneksi vahvistukseksi puolustuspään eksperttiä. 

– Zeigler on parimetrinen, urheilullinen kolmos- ja nelospaikan pelaaja. Kova puolustaja, jolta löytyy energiaa. Juuri sen tyyppistä pelaajaa hainkin, joka pelaa puolustus edellä. Vaihtoehtoja oli muitakin, mutta Zeigleriin päädyin. Sain hyvää taustatietoa hänestä Treyn kautta, mikä vahvisti päätöstä, kertoo Nikula. 

Jaakko Lahti vahvistaa harjoitusrinkiä 

Korihaiden harjoitusrinki saa lisätäydennystä, kun Korihait-kasvatti Jaakko Lahti liittyy harjoitusvahvuuteen. 23-vuotias takamies on pelannut seuran edustusjoukkueessa viiden kauden ajan pelaten yhteensä 73 ottelua Korisliigassa ja I-divisioona A:ssa. 

Jaakko Lahti. Kuva: Mika Reinholm/FotoMika

Korihaiden sopimustilanne kaudelle 2020-21: Bo Zeigler (USA)Trey Zeigler (USA)Trevor Blondin (USA)Kai Mitchell (USA)Atte PerttuMiikka MarttinenSamuli OjaMirko LaitinenTommi LehtonenAamos Nikula ja Jaakko Lahti. 

 

Byron ”Bo” Zeigler

 • Syntynyt: 1995
 • Pituus: 198 cm
 • Paino: 91 kg
 • Pelipaikka: laituri
 • Kasvattajaseura: George Washington (USA)
 • Aiemmat seurat: South Florida (USA-NCAA), George Washington (USA-NCAA), Radisson Red Glasgow Rocks (Iso-Britannia-BBL) ja Gimle BBK Bergen (Norja-BLNO)
 • NCAA-ottelut: 124
 • Pisteitä NCAA-otteluissa: 695 (ka. 5,6)
 • Yhden ottelun piste-ennätys ammattilaisena: 22 (12.4.2019)
 • Erikoista: Ponnistuskorkeus mitattu 104 senttimetriksi

Jaakko Lahti

 • Syntynyt: 1997
 • Pituus: 185 cm
 • Paino: 81 kg
 • Pelipaikka: takamies
 • Kasvattajaseura: UU-Korihait
 • Aiemmat seurat: Korihait (Korisliiga ja M1DA)
 • Ottelut miesten tasolla: 75 (Korisliiga, M1DA ja liigakarsinta)
 • Pisteitä miesten tasolla: 76 (ka. 1,0)
 • Yhden ottelun piste-ennätys miesten tasolla: 8 (4.10.2015)
 • Saavutukset: I-divisioona A:n mestaruus 2016