Kalle Klotz Korihaiden puheenjohtajaksi

7.05.2015

UU-Korihait ry:n vuosikokous valitsi seuran uudeksi puheenjohtajaksi UU:n kasvatin ja edustusjoukkueen entisen kapteenin Kalle Klotzin. Viime joulukuussa 50 vuotta täyttäneellä Klotzilla on vankka koripallotausta, sillä hän pelasi UU:n mestaruussarjajoukkueessa kaikkiaan kahdeksan kautta vuosina 1981-1989. Kirkkaimpina saavutuksina noilta vuosilta on kaksi Suomen Cupin voittoa, sekä kaksi SM-pronssia. Uuden puheenjohtajan valinta tuli ajankohtaiseksi, kun Korihaiden puheenjohtajana vuodesta 2008 toiminut Juhani Kluuskeri astui syrjään työkiireiden perässä toiselle paikkakunnalle muuton vuoksi. Korihait kiittää Juhani Kluuskeria seuran eteen tehdystä ansiokkaasta työstä.

Kalle Klotzin ohella kokous valitsi johtokuntaan uudeksi jäseneksi Jussi Paavolan, sekä kaksivuotiselle jatkokaudelle Tero Kutilan ja Kari Laulajaisen. Johtokunnan muina jäseninä jatkavat vuosi sitten valitut Timo Korpijärvi, Timo A. Järvinen sekä Mikko Frimodig.

Seuran jäsenmaksuksi vuosikokous vahvisti 50 euroa ja kannatusjäsenmaksuksi 250 euroa. Junioreiden seuramaksut päätetään myöhemmin juniorikoripallon johtoryhmän esityksestä.