Viikkokatsaus – viikko 01

5.01.2015

Viikkokatsaus – viikko 01

Viikkokatsaus LOGOKoripalloviikolla 1 juhlittiin vuoden viimeisiä päiviä Pohitullin palloiluhallilla Korihaiden kaksipäiväisen Joululomaleirin merkeissä. Myös edustusjoukkue palasi joulutauoltaan treeniarkeensa ja sunnuntaina pelattiin edustusjoukkueen kevätkauden ensimmäinen ottelu. Viikosta jäi historian kirjoihin useita voittoja ja huikeita elämyksiä. Virallisiin tilastoihin kirjattiin yhden pelatun ottelun yksi voitto. Viikolla 2 pelataan jo kahden joukkueen voimin, kun A-pojat palaavat joululomaltaan. Torstaina edustusjoukkue ottelee Pohitullissa nokialaisia vastaan ja lauantaina A-pojat matkaavat Karkkilan Urheilijoiden vieraaksi.

EDUSTUSJOUKKUE – I divisioona A

pelatut ottelut
su 4.1.2015 Korihait vs Forssan Koripojat 113-100           Raportti Tilastot
seuraavat ottelut
to 8.1.2015 Korihait vs BC Nokia @Pohitulli

 

Elias Valtosen maajoukkuevuosi 2015 käynnistyi viikonloppuna

Korihaissa sekä A-pojissa että edustusjoukkueessa ahkeroiva Elias Valtonen kuuluu myös 16-vuotiaiden poikien maajoukkueeseen. Suomen nuorisomaajoukkueiden vuosi 2015 käynnistyi viikonloppuna, kun 18- ja 16-vuotiaiden tyttöjen ja poikien maajoukkueet matkasivat Tallinnaan ottamaan mittaa Latviasta, Virosta ja Ruotsista vuotuisessa Baltic Sea Basketball Cupissa.

Suomen 16-vuotiaiden poikien ottelut pelattiin Audentesissa, Tallinnassa
02.01.2015 Latvia vs Suomi 64-52 (25-35) Elias Valtonen 14/9/3 syöttöä
03.01.2015 Suomi vs Viro 68-61 (35-29) Elias Valtonen 18/16/3 syöttöä/3 torjuntaa
04.01.2015 Suomi vs Ruotsi 59-85 (33-38) Elias Valtonen 23/5

Maajoukkueiden uutisia, ottelukoosteet ja linkit tilastoihin:
30.12.2014  Nuorisomaajoukkueet Tallinnassa vuotuisessa Baltic Sea Cupissa
02.01.2015  Menetykset kostautuivat 16-vuotiaille pojille
03.01.2015  Sudenpennuille puhdas ilta Viroa vastaan Baltic Sea Cupissa
04.01.2015  16-vuotiailla pojilla loppui energia

kuva: Oma Design / basket.fi

A-POJAT – I divisioona

seuraavat ottelut
la 10.1.2015 klo 16.00 Karkkilan Urheilijat vs Korihait A-pojat @Karkkilan liikuntahalli      Otteluennakko

OPERAATIO KORIPALLOPERHE

Korihaiden vuosi huipentui joululomaleiriin Pohitullissa

Ohikulkijoillekaan ei jäänyt epäselväksi mitä Pohitullin palloiluhallissa tapahtui 29.-30.12., kun lähes kuusikymmentä innokasta koripalloilijaa kuljettivat pallojaan Pohitullin parketilla. Vuoden viimeisellä viikolla vietettiin Korihaiden vuotuista joululomaleiriä 6-13-vuotiaille tytöille ja pojille. Korihaiden valmennuspäällikkö Jarno Nikulan luotsaama leiri sai yllätysmäärän innokkaita osallistujia niin seuran omista junioreista kuin täysin uusistakin koripalloinnokkaista. Ohjaajina leirillä toimivat seuran omat valmentajat sekä edustusjoukkueen pelaajia.

Lue koko uutinen täältä.

Koripalloliitto järjestää erotuomarin jatkokurssin 13.1.2015 Turussa

Koripalloliitto järjestää erotuomarin jatkokurssin tiistaina 13.1.2015 Teräsrautelan koululla Turussa klo 17:30-21:00.
Teräsrautelan koulu, Korkkisvuorenkatu 14, 20320 Turku
kouluttajana Jussi Räty
kurssimaksu 40 €

Lisätietoja lajiliiton nettisivulta.

Nuorisovalmennusseminaari Susi Training Centerissä

Suomen Koripalloliitto järjestää yhteistyössä Kisakallion Urheiluopiston kanssa Nuorisovalmennusseminaarin maajoukkueidemme harjoituskeskuksessa Susi Training Centerissä 9.-10.1.2015. Tällä kertaa teemana on ”Laatua pelin opettamiseen”. Osallistujia on jo tähän mennessä 150 henkeä.

Vuoden 2015 Nuorisovalmennusseminaarin esiintyjiksi on saatu valtakuntamme eturivin valmentajia, jotka ovat viime vuosina olleet mukana suomalaisen koripallon menestystarinoissa niin aikuisten kuin nuortenkin puolella. Vaikka seminaarin sisältö on ensisijaisesti suunnattu vanhimpien (C – A) junioreiden valmentajille, monipuolisesta kattauksesta löytyy varmasti työkaluja ja ajatuksia ihan kaikille valmentajille.

-Maalipallopeleissä, kuten koripallokin on, peli on keskiössä ja sen opettamisen laatu on usein suoraan verrannollinen pelaajakasvatuksemme laatuun. Tämän seminaarin tavoitteena on tuoda lehtien palstoilta tutut valmentajanimet jakamaan osaamistaan ruohonjuuritasolle, toteaa seminaarin suunnittelusta vastannut Jussi Räikkä.

Viime tammikuussa Nuorisovalmennusseminaari keräsi yli 130 valmentajaa ympäri Suomen Saloon. Samanlaista ryntäystä odotetaan nytkin.

-Oli hienoa huomata, minkälaisella innolla paljon nähneet ja menestystäkin saavuttaneet valmentajamme lähtivät mukaan tähän juttuun. Heillä on suuri tahtotila kehittää suomalaista koripalloa kokonaisvaltaisesti ja tämä seminaari on yksi väylä jakaa kokemuksia ja ajatusmalleja eteenpäin, jatkaa Räikkä.

Koko uutinen ja lisätietoa lajiliiton nettisivulta.

Korihaista lähtee Nuorisovalmennusseminaariin lähtee yhteensä viisi valmentajaa.